Holiday home - 26 persons - Klitvej 12 lejl. - Sdr. Nissum - 6990 - Ulfborg
- Bedrooms 14
- Bathrooms 7
- Living area 634 m²
- Site area 11,131 m²
- Pets 5
- Short breaks available Yes
- Distance sea/coast 970 m
- Distance shopping 1,410 m
- Highspeed internet Yes
- Satelite dish/cable TV Yes
- Woodburning stove Yes
- Washing machine Yes
- Dryer Yes
- Dishwasher Yes
- Non-smoker Yes
Description
Velkommen indenfor
Et skønt rummeligt ferielejlighedskompleks til 26 personer. Ideelt til flere børnefamilier, ferier med familien eller til en spilleuge med vennerne. I bor hver for sig, og alligevel tæt på hinanden. Alle 5 lejligheder er lyse og hyggeligt indrettet med gode faciliteter. Der er tilhørende spisesal hvor alle kan nyde hinandens selskab til en hyggelig middag eller en dyst i diverse spil. Det er tilladt at medbringe max 5 hunde i lejlighedskomplekset.
Nyd livet udenfor
Til lejlighederne hører adskillelige terrasser hvor man i ro og mag kan nyde solen, hinandens selskab og en god kop kaffe. Størstedelen af terrasserne er indhegnet og derfor oplagt for børnefamilier og hundeelskere. Huset er beliggende på en stor grund med god parkering og en mindre græsplæne til hyggespil på de lune aftner. Ved indkørsel til lejligheden løber der en cykelsti, hvis man kører til højre, kan man følge den helt til Thorsminde. Kører man til venstre kommer man til Husby Klitplantage med både badesø og udkigspunkt. Man kan også følge cykelstien videre til byen Ulfborg.
Kom tæt på de lokale oplevelser
Lejligheden ligger i et skønt og naturrigt område, tæt på Nissum Fjord, Vesterhavet og Naturpark Nissumfjord. Ikke langt fra lejlighederne ligger Spidsbjerg Strand, hvor du også finder en skovlegeplads og mange gode stier, der fører dig rundt i den nordlige del af Husby Klitplantage, samt Nissum Fjord med det rige fugleliv og den maleriske Sandholm Havn med picnicområder, grillfaciliteter og små sandbugter, hvoraf en har en badebro. Kun få kilometer fra huset ligger byen Sdr. Nissum, her kan alle dagligvarer indkøbes hos den lokale købmand alle ugens 7 dage. I byen er der også en Multihal, hvor der her er en udendørs legeplads til både store og små. Thorsminde har et hyggeligt havneområde, og er man til lystfiskeri er stedet det perfekte. Her er mulighed for både fiskeri ved hav og fjord. Søger man underholdning i form af forlystelsesparker, museer, håndværkssteder m.m., kan meget af dette nås i bil inden for en radius af 50 km.
Facilities
-
House Information
-
7 x Shower
-
9 x WC
-
Build year1977
-
Grounds / Partially fenced plot11131 m²
-
House m2634 m²
-
Number of adults26
-
Number of pets5
-
Renovated2020
-
-
Distances
-
Distance beach / Sandy or stony beach2.8 km
-
Distance Fiord970 m
-
Distance shopping / Full year shop1.4 km
-
-
Energy / Heating
-
FireplaceIn apartment no. 2
-
Oil heating
-
Wood stoveIn apartment no 4 and 5
-
-
Appliances
-
2 x Washing machine
-
Coffeemaker
-
Dishwasher
-
DryerIn apartment no. 1
-
Electric kettle
-
Fridge with freezer
-
Hot plates
-
Microwave
-
Oven
-
-
Multimedia
-
Danish TVDanish free channels
-
Free Wi-Fi - About 100 Mbit
-
German TV
-
Satellite dish
-
TV
-
-
Outside
-
2 x Terrace / Enclosed terrace
-
Barbeque
-
Garden furniture
-
Parking on the plot
-
Terrace
-
-
Miscellaneous
-
17 x Wooden/parquet floor
-
2 x Single bed in apartment no.1
-
3 x Double bed in apartment no.3
-
3 x Double bed in apartment no.4
-
3 x Single bed in apartment no.2
-
8 x Underfloor heating
-
9 x Tile/marble floor
-
Double bed 160 x 200. In apartment no.3
-
Double bed in apartment no. 1
-
Double bed in apartment no.2
-
Double bed in apartment no.5
-
Single bed In apartment no. 2
-
-
Rules
-
Charging of electric car not allowed
-
Pets: Only dogs allowed
-
Smoking not allowed
-
-
Price included
-
Final cleaning incl.
-
Short stay
Prices and calendar
Calendar
Price
- Arrival
- Departure
- Duration
- 1 week